Warsztaty z garncarstwa w Kole Plastyków Międzychodzkich
 

Witryna Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Warsztaty z garncarstwa w Kole Plastyków Międzychodzkich

Email Drukuj PDF

Dnia 26 kwietnia w siedzibie Koła Plastyków Międzychodzkich odbyło się drugie spotkanie warsztatowe, na którym uczniowie z klasy V i VI  wykonywali naczynia gliniane na kole garncarskim. Historię i technikę  garncarstwa przybliżyła dzieciom pani Grażyna Nowak.  Garncarstwo to jedno z najstarszych rzemiosł  znane od neolitu.

Jest to rękodzielniczy wyrób ceramicznych naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Rzemieślnik zajmujący się garncarstwem to garncarz albo garncarka. Materiałem garncarskim jest glina. Glina powinna być jednorodna, bez grudek i zanieczyszczeń. Warsztatem jest ława i koło garncarskie. Koło garncarskie to tarcza umieszczona na pionowej osi. Garncarz, siedząc wygodnie na krześle, nogą naciska na pedał, wprawiając koło garncarskie w ruch obrotowy. Porcję gliny ?wygniata się? z wodą na ławie (podobnie jak ciasto) i formuje w wałek. Z wałka garncarz odcina kawałek zwany ?klusem?, wielkością odpowiedni do formowanego naczynia i przykleja go do górnej tarczy koła garncarskiego. Następnie, cały czas obracając kołem, zwilżonymi w wodzie rękami najpierw wydłuża i zaokrągla bryłę gliny, po czym kciukami wygniata w środku otwór i formuje dno naczynia. Operując jedną ręką wewnątrz a drugą na zewnątrz garncarz ?wyciąga? ścianki naczynia w kształcie walca. Kolejny etap to modelowanie. Uformowane naczynie wygładza się i ozdabia. Pracę kończy odcięcie gotowego naczynia drutem. Naczynie odstawia się do powolnego suszenia. Po wyschnięciu wstawia się je do pieca garncarskiego i wypala przez kilkanaście godzin w temperaturze około 1000 °C (temperatura oceniana jest na oko, na podstawie koloru płomienia i stanu ?szkliwa?). Naczynia mogą być pokrywane kolorową glazurą. Istnieje też glina ?samoutwardzalna? której po wyschnięciu nie trzeba wypalać.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał własnoręcznie wykonane przez siebie naczynie. Uczestnikami warsztatu byli Zuzia Pucek, Maciej Napierała, Adrian Kintop, Adam Szymczak, Piotr Adamek, Ahmed Subhani,  Maks Kuster . Bardzo dziękujemy pani Grażynie Nowak z Koła Międzychodzkich Plastyków za pokazową lekcję z garncarstwa.

You are here