Nauka emocji przez zabawę
 

Witryna Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Nauka emocji przez zabawę

Email Drukuj PDF

Proponuję zabawę, która może pomóc w nauce rozpoznawania i nazywania emocji. Dodatkowo rozwija inne funkcje: percepcję wzrokową, koncentrację uwagi, pamięć.

Na początku zachęcam do wydrukowania szablonów w dwóch egzemplarzach i wycięcia kart. Można wybrać jeden szablon, albo wydrukować oba - wtedy będzie więcej kart. Warto karteczki drukować na grubszym papierze lub przykleić je na tekturę.

Jak się bawić? Oto kilka propozycji:

  1. 1. Znajdź 2 takie same obrazki

Tą formę ćwiczenie polecam szczególnie młodszym dzieciom. Zadanie polega na znalezieniu dwóch takich samych obrazków. Gdy dziecko znajdzie parę, warto nazywać emocję czy uczucie przedstawione na ilustracji.

  1. 2. Ułóż w takiej samej kolejności

Karty wydrukowane w dwóch kopiach dzielimy na dwa zestawy - jeden dostaje dziecko, a drugi rodzic. Ilość kart warto dostosować do możliwości dziecka. Jedna z osób układa swoje karty w wybrany przez siebie sposób. Zadaniem drugiej osoby jest ułożenie swojego zestawu w takiej samej kolejności. W przypadku zabawy ze starszymi dziećmi można pokazać dziecku ułożony przez wzór przez określony czas, np.30 sekund, następnie zasłonić i poprosić o ułożenie kart w tej samej kolejności. Na koniec zachęcam do nazwania emocji i uczuć przedstawionych na obrazkach.

  1. 3. Memory

Zestawy obrazków wydrukowane w dwóch kopiach mieszamy i układamy na stole tak, żeby obrazki były zakryte. Każdy uczestnik odsłania w swojej kolejce 2 karty. Zadanie polega na znalezieniu pary - dwóch identycznych kart. Jeśli się nie uda odkładamy karty w to samo miejsce. Jeśli para zostanie znaleziona, nazywamy emocje przedstawione na obrazku i zabieramy karty. Wygrywa ten, kto zbierze większą ilość kart.

do pobrania - EMOCJE - ZWIERZĘTA

dp pobrania - EMOCJE - POTWORY

 

 

Dobrej zabawy :)

D. Bazydło

 

Źródło: https://emocjedziecka.pl/

You are here