Biologia Klasa 5 G
 

Witryna Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Biologia Klasa 5 G

Email Drukuj PDF

1.Temat:  Nagonasienne-cechy charakterystyczne roślin nasiennych, budowa, znaczenie w przyrodzie i dla człowieka.

1. Rośliny nagonasienne to rośliny , które, choć nie wytwarzają owoców, rozsiewają się za pomocą nasion. Większość nagonasiennych to rośliny iglaste, nazywane tak ze względu na budowę liści, które przybierają kształt igieł.

2. Środowiska życia roślin nagonasiennych :  Nagonasienne to drzewa i krzewy żyjące wyłącznie na lądzie. Rosną od równika po koła podbiegunowe, na górskich zboczach, wilgotnych nizinach i półpustyniach.

3. Przystosowania sosny do warunków środowiska

Sosna to pospolita roślina nagonasienna. Tworzy bory sosnowe na piaszczystych ubogich glebach środkowej i północnej Polski. Dzięki masywnym, wrastającym głęboko w podłoże korzeniom i grubym zdrewniałym łodygom może rosnąć wysoko i jest odporna na działanie wiatrów. Łodyga sosny, nazywana pniem, unosi wyrastające w regularnych odstępach gałęzie. Razem tworzą one koronę drzewa.

4. Rośliny nagonasienne rozmnażają się płciowo-  w szyszkach znajdują się zalążki żeńskie. Żółty pył jest wytwarzany przez zalążki męskie. Pył pokrywa szyszki i dochodzi do zapłodnienia. Powstają  nasiona. . Nie wytwarzają owoców.

5.  Sosna jest rośliną wiatropylną, ponieważ ziarna pyłku są przenoszone przez wiatr. Rośliny wiatropylne produkują ogromne ilości pyłku, który na zalążki pada przypadkiem

6. Nasiona sosny zwyczajnej także są przenoszone przez wiatr, dlatego określamy ją jako roślinę wiatrosiewną. Nasiona są drobne, lekkie i mają skrzydełka, które wydłużają czas opadania na ziemię.

 

Zadanie domowe

 

Wymień nazwy roślin nagonasiennych występujących w Polsce.

 

https://epodreczniki.pl/a/nagonasienne/DEi6p4Sl1

You are here