WARTOŚCIOWE FILMY ANIMOWANE (NIE TYLKO DLA DZIECI)
 

Witryna Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

WARTOŚCIOWE FILMY ANIMOWANE (NIE TYLKO DLA DZIECI)

Email Drukuj PDF

Dzisiaj chciałabym polecić kilka wartościowych filmów animowanych, które warto zobaczyć całą rodziną. Mogą być one cichymi pomocnikami w wychowywaniu i edukowaniu dzieci,  skłaniać do refleksji, pomóc spojrzeć na coś z innej perspektywy. Poniższe filmy warto wykorzystać przede wszystkim do rozmowy na różne tematy.

Lista filmów:

  1. 1. W głowie się nie mieści

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=p8iZzIg9yos

 

Historia 11 letniej Riley, którą spotykamy w trudnym dla niej samej momencie życia- przeprowadzki z ukochanej Minnesoty do San Francisco. Życie dziewczyny widzimy tak naprawdę z dwóch perspektyw- tego, co realnie się dzieje w jej życiu, oraz tego, co dzieje się w jej głowie, w świecie jej emocji. Twórcy stworzyli cały wewnętrzny krajobraz Riley, który jest barwny i pasjonujący, ale też opiera się na solidnej wiedzy dotyczącej np. działania naszego mózgu (do współpracy nad filmem zaproszono czołowych naukowców zajmujących się emocjami m.in Paula Ekmana i Dacher Keltner). Każda z głównych pięciu emocji dostała swoją realną postać, co sprawia, że możemy łatwiej się z daną emocją zapoznać, oswoić… i odkryć jej ważność. Po oglądnięciu tego filmu naprawdę trudno pozostać obojętnym na świat własnych emocji i tego, jak kluczowe mają znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu.

 

  1. 2. Potwory i spółka

 

Zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=u_v30faPwpY

Wyobraźmy sobie miasto potworów, w którym główną rolę odgrywają Straszaki. To nikt inny, jak noce stwory, które nocami straszą dzieci, wyskakując np. z szafy. Przeżycie całego miasta potworów jest zależne od efektów ich pracy, gdyż to właśnie ze strachu dzieci czerpana jest energia, która zasila całe miasto. Dzieci boją się Straszaków… i równie mocno Straszaki boją się dzieci. Potwory są wręcz przerażone dziećmi- lęk podpowiada, że dotknięcie przez dziecko jest tak groźne, że kończy się śmiercią ( praca Straszaków jest praca najwyższego ryzyka!). Tak to się wszystko toczy, aż do momentu, gdy w mieście potworów przypadkiem pojawia się mała dziewczynka o imieniu Boo. To dziecko, któremu niestraszny najgroźniejszy Straszak- James Sullivan, którego bierze za puchatego kota.

Potwory  i spółka to animacja, która pomaga w oswajaniu emocji, ale też ich akceptowaniu. Świetnie pokazuje, jak działa lęk. Do momentu pojawienia się Boo, w tej bajce boją się wszyscy. Dzieci potworów, potwory dzieci. I nikt tak naprawdę nie wie, skąd ten strach, oraz tego, czy tak naprawdę jest się czego bać. Nikt nie ma odwagi, aby to sprawdzić. Mała dziewczynka robi coś niezwykłego- oswaja się ze swoim Straszakiem i tym samym zaprzyjaźnia ze swoim lękiem. I ten pierwszy krok z jej strony powoduje całą lawinę zmian.

Warto zwrócić uwagę na hasło przewodnie filmu: “Potwory i spółka- Straszymy, bo się o was troszczymy”- w końcu, jakby nie patrzeć,  zadaniem naszego strachu jest zadbanie o nasze bezpieczeństwo i przetrwanie. Warto więc wziąć przykład z małej Boo i odważyć się poznać swojego potwora. Może okazać się, że nie taki Straszak straszny, jak go malują.

 

Powyższe filmy animowane mogą być dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu podczas weekendu majowego :)

 

Źródło: www.edukowisko.pl

 

 

You are here