Â
10 SPOSOBÓW, ABY  WAKACJE Z DZIEĆMI W DOMU BYÅY UDANE
1. Wyluzujcie! Pamiętajcie, że przez cały rok szkolny dzieci były spięte, zwarte i gotowe. Wakacje to czas, gdy obowiązków jest mniej i chcą od nich odpocząć. W pokoju mają bałagan? I co z tego! Świat się nie zawali…
2.  Urozmaicajcie - pilnujcie, by wakacje nie były jednym wielki dniem świstaka! To, że jednego dnia Wasze dziecko świetnie się bawiło klockami i zajęło mu to cały dzień nie oznacza, że kolejnego dnia będzie tak samo!
3. Ruch na dworze - lepiej spędzić dwie godziny na wycieczce rowerowej w lesie/parku, niż przeznaczyć ten czas na słuchanie jak bardzo dziecku się nudzi. Dotlenienie organizmu potrzebne jest nie tylko dzieciom, ale i Wam. Wszelakie zabawy w ogrodzie (jeśli taki posiadacie) są zawsze mile widziane: trampolina, badminton, kopanie piłki, deskorolka/hulajnoga, ewentualnie wyjście na plac zabaw, itp., itd.
4. Ustalcie plan dnia - pamiętaj, by telefon był daleko od Was. Weekendy spędzajcie całkowicie rodzinnie!
5. Wycieczki - raz w tygodniu wymyślcie wycieczkę. Nie musi to być zaraz jakieś finansowe szaleństwo. Na pewno gdzieś niedaleko Waszego domu jest fajne miejsce, do którego możecie się wybrać bez narażania portfela na totalne ogołocenie. Spacer w lesie/parku, wypad do zoo...
6. Spotkania i towarzystwo - na pewno nie tylko Wy macie dziecko w domu, z którym często nie wiadomo co począć. Zadzwoń do rodziny, przyjaciół. Może oni podobnie jak Wy właśnie się zastanawiają, jak spędzić kolejny wakacyjny dzień bez nadszarpnięcia budżetu domowego i wybuchu awantury. Czasem wystarczy kilka godzin na placu zabaw, dzieci się bawią, a Wy możecie spokojnie porozmawiać z innymi dorosłymi. Można też wymieniać się przysługą w postaci opieki nad dzieckiem. Jednego dnia Wasza pociecha jedzie do koleżanki, a kolejnego ta przyjeżdża do Was.
7. Sprawdźcie zawartość szafek - wiecie nie od dziś, że dawno zapomniane zabawki często zyskują drugie życie? Często jest tak, że dzieci od dawna czymś się nie bawią, zapominają o tych rzeczach, a potem nagle następuje olśnienie, że "przecież to jest takie fajne!"... i dzień z głowy :) wspólne gry - tego nigdy za wiele. Czasem godzinna rozgrywka z dzieckiem zapewni Ci kolejną chwilę spokoju. Gdy do tego dołączysz kolorowanki, puzzle, klocki... zawsze znajdzie się coś, czym jednak może się dziecko pobawić.
8. Sprawdźcie możliwości Waszego miejsca zamieszkania - często jest tak, że domy kultury, czy biblioteki organizują całkiem bezpłatnie zajęcia dla dzieci. Nie da to Wam całego wolnego dnia, ale choćby dwie-trzy godziny zabawy dla dziecka, podczas gdy Wy w tym czasie możecie wyskoczyć na zakupy! Wakacje z dzieckiem nie muszą się wiązać z dalekimi podróżami :)
9. Namiot/baza - jeśli macie ogród, taras, czy choćby balkon, spakujcie wszystko co jest Wam potrzebne i wyjdźcie z czterech ścian. Balkon nawet jeśli ciasny może stać się całkiem przytulną bazą dla dzieci. Pamiętajcie jednak, by starczyło tam też miejsca dla Was. Nawet jeśli się nie bawisz z dzieckiem (nie każdy to lubi i ma do tego talent), im często wystarczy sama Twoja obecność obok.
10. Uzbrojcie się w cierpliwość - choćby nie wiem co się działo, zawsze jest ona potrzebna.
Zawsze warto próbować, łapać się wszelkich możliwości, podpowiedzi i wskazówek, by wakacje z dziećmi upłynęły radośnie i szczęśliwie.
Przekażcie dzieciom zasady, których będą musiały bezwzględnie przestrzegać, aby wakacje były bezpieczne. Oto podstawowe z nich:
- Zawsze informuję rodziców, gdzie i z kim przebywam, oraz o której godzinie zamierzam wrócić.
- Noszę ze sobą numer telefonu do rodziców.
- Przechodzę po pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
- Do zabawy wybieram zawsze miejsca oddalone od jezdni.
- Zawsze zapinam pasy w samochodzie.
- Nie rozmawiam z obcymi.
- Informuję rodziców, gdyby ktoś mnie zaczepiał.
- Nie oddalam siÄ™ z nieznajomymi, nie wsiadam z nimi do samochodu.
- Nie biorę słodyczy ani innych prezentów od obcych.
- Pamiętam o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwonię i wzywam pomoc.
- Kąpię się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
- Nie wchodzę do wody bez opieki osoby dorosłej.
- Nie pływam w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
- Pamiętam o ochronie przed słońcem. W czasie upałów piję dużo wody i zawsze noszę nakrycie głowy.
- Dbam o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze.
- Szukam bezpiecznego schronienia podczas burzy.
- Nie oddalam się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
- Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdzam skórę na obecność kleszczy.
- Uważam na rośliny, na których się nie znam. Niektóre jagody, liście, czy grzyby są trujące.
- Podczas spacerów po lesie stosuję preparaty odpędzające owady i kleszcze.
- Nie rozpalam ogniska w lesie.
- Nie bawię się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies, czy kot może ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
Więcej porad na stronach:
http://zyjbezpiecznie.policja.pl/zb/aktualnosci/bezpieczne-wakacje/66793,Porady-dla-rodzicow.html
https://mamy-mamom.pl/bezpieczne-wakacje-z-dzieckiem-rady/
https://tipy.interia.pl/artykul_16287,jak-zorganizowac-dziecku-udane-wakacje-w-domu.html
https://be-master.pl/30-pomyslow-na-wakacje-w-domu
Â
Pozdrawiam i życzę udanych wakacji – Krystyna Dura
następna » |
---|