AKTYWNE DZIECKO
 

Witryna Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

  • Full Screen
  • Wide Screen
  • Narrow Screen
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

AKTYWNE DZIECKO

Email Drukuj PDF

Aktywne dziecko.

Dlaczego przebywanie na świeżym powietrzu jest ważne?

Korzystanie ze świeżego powietrza i słońca to podstawowy warunek higieny układu oddechowego i układu krążenia, które jednocześnie mają wpływ na rozwój układu nerwowego i ruchowego.
Dzieci pozbawione możliwości obcowania z naturą, nie mogą się prawidłowo rozwijać.

Dotlenianie, słońce, światło i ruch polepszają ogólne funkcjonowanie. Codzienne spacery są świetną nauką radzenia sobie ze zmiennymi temperaturami, co bez wątpienia ma wpływ na wzmocnienie odporności organizmu i zapobieganie przeziębieniom. Ponadto częste przebywanie na dworze, szczególnie w słoneczne dni, pobudza wytwarzanie witaminy D, niezbędnej dla zdrowia. Przebywanie na świeżym powietrzu zaostrza apetyt, jest to jeden z najlepszych sposobów na małego niejadka. Kolejnym ważnym aspektem aktywności fizycznej jest jej skuteczność w walce z otyłością, cukrzycą i wieloma innymi chorobami. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozwala dotlenić i oczyścić organizm z toksyn, spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Zabawy na świeżym powietrzu oddziałują zbawiennie na rozwój psychofizyczny. Dzięki dużej liczbie bodźców i doznań nawet zwykły spacer może stać się pożyteczną atrakcją dla dziecka i okazją do poznawania świata. W efekcie dziecko zdobywa wiedzę, doświadczenia i umiejętności. U malucha, który spędza aktywnie czas na dworze, wyostrza się zmysł poznawczy, poprawia się koordynacja ruchowa i kondycja, rozwija się wyobraźnia, a podczas zabaw zespołowych dzieci uczą się zdrowej rywalizacji.

Istotny jest wpływ aktywności ruchowej na obniżenie poziomu stresu i rozładowanie energii. Sport i każdy rodzaj ruchu sprzyja wydzielaniu endorfin czyli hormonu szczęścia.

Aktywny rodzic – aktywne dziecko

Dzieci uczą się głównie przez modelowanie, czyli przez obserwowanie otaczającego je świata. Zatem najlepszym sposobem na zakrzewienie w dziecku upodobania do aktywnego spędzania czasu jest wspólny, rodzinny udział w proponowanych zabawach. Zachowanie rodziców jest dla dzieci inspiracją do podejmowania własnych działań. Jak wiadomo, aktywni rodzice wychowują aktywne dzieci.

Bezsprzecznym atutem aktywności na świeżym powietrzu jest pogłębianie relacji rodzic-dziecko, wzmacnianie więzi rodzinnych. Spędzając razem czas, a nie „obok siebie”, bez zbędnej technologii, mamy wreszcie czas na rozmowy i słuchanie siebie nawzajem. Spędzając czas razem, dzielimy się doświadczeniami i kolekcjonujemy wspólne przeżycia.

Zainteresowanych odsyłam do artykułu:

https://odnova.net/8-powodow-dla-ktorych-dzieci-powinny-spedzac-czas-na-swiezym-powietrzu/

Poniżej ciekawe propozycje zabaw:

https://www.youtube.com/watch?v=9d1ReLxKc0g

https://www.youtube.com/watch?v=libPyyDWA5E

https://www.youtube.com/watch?v=Vv3n5OO8oUI

https://www.youtube.com/watch?v=sndtPtL_g-g

http://dziubdziak.pl/40-pomyslow-na-zabawy/

 

Pozdrawiam - Krystyna Dura

 

You are here